Radar lotów samolotów

Chcesz dowiedzieć się jakie samoloty przelatują nad tobą? Jakie samoloty nad polską? A może sprawdzić trasę samolotu, którym będziesz niedługo leciał? Radar lotów nie tylko przydaje się do sprawdzania lokalizacji loty samolotów. Na mapie widzimy także informacje lotach. Możemy chociażby sprawdzić czas przylotu samolotu i zobaczyć, czy się spóźnia. W taki sposób oszczędzimy sobie oczekiwania na naszego znajomego na lotnisku, jeśli mamy go z niego odebrać.

Radar samolotów sprawdza się idealnie w gorące letnie dni oraz wieczory. Szczególnie w niedziele wielu ludzi sprawdza, gdzie jest samolot. Gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki a samoloty zaciągają swoje smugi, zastanawiamy się skąd oraz dokąd lecą samoloty w powietrzu. Możemy to oczywiście oszacować po tym jaki obierają kierunek. Wtedy często zgadujemy, że samolot leci na przykład z Warszawy do Berlina. Jednak najlepszym na śledzenie lotów jest radar lotów, który wskazuje dokładną trasę przelotu wraz z lotniskami z którego startował oraz będzie lądował samolot.

Śledzenie lotów pokazuje również dodatkowe informacje, które otrzymujemy o każdym locie. Radar lotniczy pokazuje takie dane jak trasa lotów czy lotniska, które należą do normalności. Dobre radary lotów pokazują nam czas wylotu oraz lądowania maszyny oraz przewidywane spóźnienia. Możemy również odpalić widok z kokpitu pilota lub zobaczyć przewidywalną trasę lotu. W taki sposób możemy zobaczyć jak będzie leciał samolot, którym będziemy wkrótce lecieli na wakacje. Dodatkowo radar lotów możemy wykorzystać do śledzenia bliskich w podróży. Aby śledzić loty samolotów wystarczy znać numer lotu lub lotnisko, z którego startuje oraz ląduje samolot. Po wpisaniu danych, mapa lotów pokaże gdzie jest samolot oraz dodatkowe informacje. Wielu ludzi sprawdza na bieżąco lot, którym lecą jego znajomi, aby zobaczyć czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Takim sposobem możemy również zobaczyć lądowanie samolotów na żywo, a zarazem o której będzie nasz znajomy, którego mamy odebrać z lotniska. Samoloty potrafią się spóźnić o kilka godzin, a radar lotów wskazuje wszelkie opóźnienia. Zamiast czekać na lotnisku, możemy przyjechać później i oszczędzić dużo straconego czasu. Szczególnie, że możemy sprawdzić śledzenie lotów ryanair czy wizzair. Dlatego opłaca się śledzenie samolotów na mapa samolotów.

radar lotów

Jak działa śledzenie lotów online?

Mapa lotów jest bardzo prosta. Widzimy kilkaset ikonek loty samolotów, które poruszają się co klika sekund. Ale jak to jest możliwe, żeby zebrać tyle danych i pokazać je na mapie. I czy te dane są w ogóle dostępne i każdy może ich używać? Skąd radar lotów ma te dane? Jest to nie lada wyzwanie, ale jest wiele serwisów, które oferują mapę samolotów. Wielu ludzi używa radaru lotów, ale nie wiedzą jak on w ogóle działa. Postaramy się przybliżyć i z grubsza opisać, jak działają śledzenie samolotów online i czy w ogóle jest ono darmowe.

Śledzenie lotów działa podobnie jak wiele innych radarów. Mamy takie radary jak radar opadów, który działa na podstawie fal elektromagnetycznych lub radar statków, który działa za pomocą systemu AIS. Bardzo podobnie działa też radar lotów. W tym wypadku też mamy konkretną ilość wieży radiowych, które przesyłają i odbierają sygnały od samolotów. Każda maszyna ma na pokładzie nadajnik ADS-B, który przesyła dane między innymi o swoim położeniu do stacji. Wyjątkiem są tutaj samoloty wojskowe, których nie powinno się śledzić, ze względów szpiegowskich. Z tego względu nie jest radar lotów wojskowych. Nawet małe awionetki oraz helikoptery mogą mieć taki sensor. Dane są przetwarzane w bazie danych oraz sortowane i składowane. Takim sposobem komputer potrafi obliczyć koordynaty samolotu i podobnie jak w systemie GPS pokazać samolot na mapie. Dodatkowo do każdego samolotu są przypisywane informacje takie jak numer lotu, typ maszyny czy chociażby zdjęcia, robione przez fotografów i wstawiane na portale internetowe, aby urozmaicić śledzenie lotu samolotów.

Radar lotów działa na żywo i odbiera swoje dane non stop, więc widzimy na nim nawet opóźnienia lotów. Także przewidywalne trasy oraz ich zmiany są korygowane na mapie lotów. Dane są publiczne, więc duże serwisy mogą ich używać do kreowania własnych map oraz przetwarzania danych. Radar lotów na żywo jest z tego względu całkowicie za darmo i można go używać w każdym miejscu na świecie. Wystarczy do tego telefon, tablet lub laptop z połączeniem internetowym. Dodatkowo możemy ściągnąć aplikacje radar samolotów na swój telefon. Sprawdź śledzenie lotów już teraz!