Lotniska w Polsce

W Polsce znajduje się 15 portów lotniczych, z czego większość jest regionalnych. Największe lotnisko znajduje się w Warszawie na Okęciu, lecz duże lotniska w Polsce znajdują się także w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu oraz Gdańsku. Jeśli chodzi o linie lotnicze to zdecydowanie króluje LOT, jednakże zobaczymy także linie takie jak Ryanair, Wizzair, easyjet czy Air France. Co do destynacji, polskie porty lotnicze oferują loty międzykrajowe ale i do pobliskich państw, takich jak Niemcy, Holandia czy Francja.

Lotniska w Polsce rozwijają się bardzo prężnie, szczególnie lotnisko w Katowicach, które względem lat 2017 i 2018 przyjęło liczbę pasażerów o ponad 24% większą. W 2017 ogólnie zanotowano około 40 Milionów pasażerów i ta liczba ciągle rośnie. To tyle ile mieszkańców mieści cała Polska! Mamy także nowe lotniska między innymi w Olsztynie lub bardzo małe regionalne jak to w Zielonej górze. Wszystko można idealnie obserować na radarze lotów.

Porty lotnicze w Polsce idealnie ze sobą współgrają. W centrum kraju mamy największe lotnisko, z którego możemy lecieć w dalsze podróże. Z kolei na północy i południu stacjonują duże lotniska regionalne. Chodzi tu o lotnisko w Gdańsku oraz Krakowie czy Katowicach. 

lotniska w polsce

Lotniska w Polsce Mapa – Porty lotnicze w Polsce

Największe lotniska w Polsce znajdują się w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Szczególnie to na warszawskim Okęciu, ma status głównego i międzynarodowego portu lotniczego. Duże porty lotnicze w Polsce znajdują się również na północy i południu kraju. Prawie każde województwo ma swoje lotnisko. Przyjrzyjmy się zatem, jakie trzy największe lotniska znajdują się w naszym kraju.

Warszawa im. Chopina WAW

Największe porty lotnicze i najbardziej strategiczne lotnisko znajduje się w naszej stolicy. Port lotniczy na warszawskim Okęciu im. Chopina WAW zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Warszawy. Jest idealnie połączone z miastem, między innymi autobusami, pociągami oraz liniami SKM. Do dworca centralnego dojedziemy w niecałe 20 Minut. Największe lotnisko w Polsce został otwarte w 1934 roku i ma przepustowność ok. 20 Milionów ludzi rocznie. 

Kraków Balice im. Jana Pawła II KRK

Kraków Balice to jedno z największych lotnisk w Polsce. Położone na południu kraju idealnie komponuje się ono z lotniskiem w Warszawie i Gdańsku. Lotnisko znajduje się ok. 11 Kilometrów od miasta i można dostać się tam jedną z trzech lini autobusowych. Przepustowność lotniska wynosi prawie 10 Milionów pasażerów rocznie, co jest zaledwie połową lotniska w Warszawie.

Gdańsk Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

Trzecim największym lotniskiem położonym strategicznie na północy, jest lotnisko w Gdańsku im. Lecha Wałęsy. Założone w 1974 roku ma przepustowność zbliżoną do lotniska w Krakowie. Jest to idealne dopełnienie tych dwóch lotnisk ze względów geograficznych. Na lotnisko możemy bez problemu dostać się z Trójmiasta chociażby liniami SKM lub pociągami.